Kilka słów o przedszkolu

„Wyspa Dzieci” zlokalizowana jest w Zielonej Górze przy ul. Monte Cassino 21a, w samym centrum Osiedla Słonecznego. Można do niej dotrzeć wygodnie autobusem miejskim, samochodem lub na piechotę z każdego miejsca w mieście.

Budynek przedszkolny liczy sobie 45-lat, jest duży, otoczony zielenią i posiada dobrze wyposażony, przestronny plac zabaw, na którym niezależnie od wieku, każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo – sale przedszkolne znajdujące się na parterze mają bezpośrednie wyjścia na obszerne tarasy.

Dobre położenie przedszkola oraz wykonane przy schodach podjazdy, nie sprawią kłopotu z dotarciem do budynku nawet rodzicom dzieci niepełnosprawnych korzystających z wózków. „Wyspa Dzieci” jest przedszkolem z oddziałami integracyjnymi, w związku z tym – oprócz wszelkich udogodnień architektonicznych, niezbędnego sprzętu i pomocy dydaktycznych skierowanych w stronę dzieci z niepełnosprawnościami, możemy pochwalić się świetną kadrą pedagogiczną, która posiada wykształcenie z zakresu pedagogiki specjalnej, oligofrenopedagogiki oraz terapii.

Natomiast jasne, wesołe pomieszczenia przedszkola, sale wyposażone w nowe meble i dywany z mnóstwem kolorowych kącików, zabawek i książek oraz odpowiednio przygotowane gabinety terapeutyczne zachęcają do zabawy, wywołują zainteresowanie i uśmiech nawet najsmutniejszego malucha.



Podstawy naszej działalności

Organem prowadzącym przedszkole jest: Urząd Miasta Zielona Góra.
Organem nadzorującym: Lubuskie Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim z Delegaturą w Zielonej Górze.

Przedszkole realizuje cele i zadania wychowawczo-dydaktyczne określone przez MEN, wspomagając swoim oddziaływaniem wszechstronny rozwój każdego dziecka, zgodnie z jego możliwościami i predyspozycjami psycho-fizycznymi. Zapewnia wczesną edukację w atmosferze pełnej akceptacji i życzliwości oraz wspiera rodziców w wychowaniu. Ważnym aspektem naszej działalności jest również współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym.



Programy, w których bierze udział nasza placówka:

W 2000r. przystąpiliśmy do realizacji programu „Partnerskie Przedszkole” mającego na celu promowanie w środowisku wartości wychowania przedszkolnego w edukacji najmłodszych. Nasze działania przyniosły zamierzone efekty, które zostały docenione przez dzieci, rodziców, współpracujących z placówką partnerów oraz środowisko lokalne.

Dnia 7 lipca 2004r., w Pałacu Belwederskim w Warszawie otrzymaliśmy z rąk Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (jako pierwsze przedszkole w naszym mieście) Polski Certyfikat Jakości „PARTNERSKIE PRZEDSZKOLE” – świadczący o wysokim poziomie pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz świadczonych przez przedszkole usługach.

Kolejne dwa certyfikaty otrzymaliśmy w 2006r., na okres 2006 – 2010 roku oraz w 2010r. na lata 2010 – 2015.

W 2015r. zakończyliśmy realizację programu „Partnerskie Przedszkole uzyskując: Polski Certyfikat Jakości „Partnerskie Przedszkole” im. Ireny Dzierzgowskiej wraz z medalem jakości, które stanowiły podsumowanie naszych wieloletnich działań na rzecz promowania edukacji przedszkolnej i zobligowały do utrzymywania wysokich standardów pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej.

Jesteśmy pierwszym przedszkolem w mieście, które otrzymało to szczególne wyróżnienie na stałe


Od 1999r. nasza placówka przynależy do Ogólnopolskiej Sieci Szkól i Placówek Promujących Zdrowie. Za działania podejmowane na rzecz promowania zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, higieny, profilaktyki i aktywności ruchowej, w tym dziecięcej turystyki i aktywnego wypoczynku, w roku 2006r. placówka po raz pierwszy otrzymała z rąk Lubuskiego Kuratora Oświaty Certyfikat LKO Szkoła Promująca Zdrowie. Kolejne w roku 2009, 2012, 2014, 2017 i 2020.

Przedszkole z dużym sukcesem realizuje dodatkowe programy i projekty w tym projekty MEN – uzyskując w 2014r. Certyfikat MEN – „Przedszkole w ruchu” oraz w 2013r. Certyfikat MEN – „Przedszkole Dobrze Przygotowujące do Szkoły”.


Placówka jest laureatem wielu konkursów, przeglądów, turniejów i quizów dziecięcych m.in.:

  • „Turnieju wiedzy o regionie”,
  • przeglądu piosenki przedszkolnej „Rozśpiewane przedszkole”,
  • przeglądu tanecznego „Słoneczne rytmy”,
  • „Międzyprzedszkolnego Sportowego Turnieju Rodzin”,
  • przeglądu piosenki „Biesiada pod topolą”,
  • przeglądu piosenki świątecznej „Gwiazdkowy Talent Show”,
  • przeglądu grup jasełkowych,
  • bezpieczny w ruchu drogowym – „Bezpieczna zerówka”,
  • przeglądu recytatorskiego,
  • konkursów plastycznych.

W placówce realizowane były również dwa duże projekty EFS w ramach współpracy z Akademią Medyczną w Szczecinie i Poznaniu:

  • „Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności ruchowej dziecka”,
  • ”Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku jamy ustnej – zęby małego dziecka.

W przedszkolu realizowane są również innowacje pedagogiczne:

  • „Czwartkowe spotkania na Wyspie Dzieci”,
  • „Savoir-vivre- dobre maniery”,
  • „Zielona Góra moje miasto” – program edukacji regionalnej,
  • „Gwiazdkowy Talent Show” – międzyprzedszkolny konkurs piosenki świątecznej,
  • „Dbam o czystość i zdrowie” – konkurs wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu.